Folie laminacyjne z pełnego PE z technologią MDO

Wieloletnie partnerstwo na nowych ścieżkach

Firma Hosokawa Alpine współpracuje z polskim producentem folii ELA od wielu lat. Obecnie klient decyduje się na coś nowego: nowoczesna linia MDO z wałkiem próżniowym jest wykorzystywana do produkcji folii do laminowania w pełnej wersji PE, co otwiera nowy rynek.

"Przywiązujemy dużą wagę do jednolitego i skoordynowanego parku maszynowego, aby móc wdrażać optymalizacje i nowe rozwiązania bezpośrednio we wszystkich naszych zakładach. Hosokawa Alpine jest z nami od początku i pomogła nam rozwinąć się jako firma oraz zaoferować naszym klientom najlepszą jakość dzięki swoim wysokiej jakości rozwiązaniom"

Kornel Laskus, dyrektor zarządzający w ELA

 

 

ELA była jednym z pierwszych klientów Hosokawa Alpine na polskim rynku. Od tego czasu park maszynowy i relacje biznesowe stale się rozwijają: "Przywiązujemy dużą wagę do jednolitego i skoordynowanego parku maszynowego, aby móc wdrażać optymalizacje i nowe rozwiązania bezpośrednio we wszystkich naszych zakładach. Hosokawa Alpine jest z nami od początku i pomogła nam rozwinąć się jako firma oraz zaoferować naszym klientom najlepszą jakość dzięki swoim wysokiej jakości rozwiązaniom" - wyjaśnia Kornel Laskus, dyrektor zarządzający w ELA.

W firmie ELA działa już pięć linii do rozdmuchu folii o różnych szerokościach. Kolejna nawijarka z serii AWD jest połączona z linią do moletowania folii na gorąco. W 2022 r. klient przyjmuje nowe rozwiązania: dzięki linii 5-warstwowej o szerokości nawijania 2800 mm ze zintegrowaną technologią rozciągania folii MDO firmy Hosokawa Alpine o długości 3000 mm, ELA chce produkować folie do laminacji całkowicie z PE i w ten sposób otworzyć pole przyjaznej dla środowiska gospodarki obiegowej. "Cieszymy się, że dzięki naszym maszynom i usługom mogliśmy w przeszłości przyczynić się do rozwoju firmy ELA. Teraz cieszymy się, że możemy wesprzeć klienta naszą technologią MDO w jego wejściu na przyszłościowy rynek urządzeń typu full-PE" - mówi Andrzej Olcha, Area Sales Manager Poland w Hosokawa Alpine.

Technologia MDO (Machine Direction Orientation) firmy Hosokawa Alpine opiera się na jednoosiowym rozciąganiu folii rozdmuchiwanej. Folia jest rozciągana między dwoma wałkami, które obracają się z różną prędkością.

W zależności od zastosowania, folia przechodzi przez osiem do dwunastu rolek, z których dwie są rolkami rozciągającymi. Po ogrzaniu do optymalnej temperatury, folię doprowadza się do odpowiednich parametrów w fazie rozciągania.

"Proces rozciągania zmniejsza grubość folii, poprawiając jednocześnie jej właściwości optyczne i mechaniczne. Należą do nich właściwości barierowe, sztywność, przezroczystość lub obrabialność. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten może zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce w sposób oszczędzający zasoby i zwiększyć wydajność" - wyjaśnia Andrzej Olcha. Naprężenia powstałe podczas rozciągania są redukowane w następującej po nim fazie wyżarzania. Na koniec folia stygnie i kompensuje skurcz termiczny.  Zintegrowany z linią produkcyjną system TRIO (Trim Reduction for Inline Orientation - redukcja przycięć dla orientacji liniowej) zmniejsza ilość przewężenia nawet o 50%. Równocześnie optymalizuje się płaskość folii i tworzy jednolity profil grubości. Technologia próżniowa stosowana przez firmę Alpine zapewnia również wysoką stabilność procesu i doskonałe właściwości do dalszego przetwarzania.

Wyznaczająca trendy technologia dla gospodarki cyrkulacyjnej

Dzięki nowej fabryce firma ELA dostosowuje się do wymogów gospodarki cyrkulacyjnej, ponieważ technologia MDO jest kluczowym elementem produkcji wysokowydajnych kompozytów monomateriałowych z polietylenu. Do tej pory, aby uzyskać określone właściwości produktu, kompozyty musiały być wytwarzane z różnych materiałów, których nie można w pełni poddać recyklingowi. Bardziej przyjazne dla środowiska są opakowania wykonane w całości z PE, tj. z kompozytów czystego polietylenu.

Można je w pełni poddać recyklingowi po ich pierwotnym wykorzystaniu i ponownie wykorzystać w gospodarce cyrkulacyjnej w produktach końcowych bez strat materiałowych. W ten sposób łączy się zrównoważony rozwój i ochronę zasobów. "Hosokawa Alpine jest liderem technologicznym i rynkowym w tej dziedzinie, dlatego cieszymy się, że możemy kontynuować naszą udaną współpracę i dodać nowy, przyszłościowy element. Alpine Support jest dla nas dostępny praktycznie dzień i noc - jesteśmy pewni, że z tym niezawodnym partnerem u boku spełnimy wymagania gospodarki cyrkulacyjnej w najlepszy możliwy sposób" - mówi Kornel Laskus.

Broszura ACM E3 Beater

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.