Węglan wapnia

Węglan wapnia (GCC)

Dla wymagających polimerów, folii oddychającej i farb.

Produkcja wypełniaczy na bazie węglanu wapnia (GCC) z kredy, wapienia lub marmuru rozwinęła się w ostatnich latach z samego wypełniacza do funkcjonalnych dodatków o bardzo wysokiej jakości. GCC może mieć postać suchego proszku lub zawiesiny. Ponadto stwierdza się silną tendencję i przesunięcie w kierunku znacznie drobniejszych gatunków, wyraźnie w zakresie od drobniejszych niż d97 < 10 µm do d97 < 1,6 µm. Kolejnym wyzwaniem są specjalne, bardzo strome rozkłady uziarnienia, takie jak dodatek do produkcji folii oddychającej w branży higienicznej (np. pieluszki dla niemowląt) lub folii do materiałów budowlanych. GCC jako dodatek do prawie wszystkich polimerów musi być poddany obróbce powierzchniowej, mówi się tu o powlekaniu technicznym kwasem stearynowym. Również w tym zakresie wymagania dotyczące najwyższej jakości powlekania zostały w ostatnich latach nadzwyczaj wyśrubowane. Wymagana jest tu najwyższa hydrofobowość, niewiele ppm pozostałości w górnym zakresie rozkładu ziarna, najlepiej 100% stopień pokrycia. Wymagania te są już spełniane na całym świecie dzięki systemom firmy Hosokawa Alpine.

Ultradrobne węglany wapnia i doskonała obróbka powierzchni

W wytwarzaniu ultradrobnych dodatków z węglanu wapnia, przy wyborze dostępnych maszyn i systemów produkcyjnych należy wziąć pod uwagę najróżniejsze aspekty: obejmowany zakres rozdrobnienia, roczna wydajność (niepowlekany i powlekany GCC), mielenie na sucho lub mokro, jednostkowe zużycie energii, koszty inwestycyjne, planowanie systemu, bieżące koszty produkcji, jak również aspekty logistyczne.

Dzisiejsze systemy klasyfikacji do mielenia kulowego pokrywają bardzo duży zakres rozdrobnienia i wydajności d97 = 5 – 45 µm. Pionowe suche młyny kulowe z mieszadłem, takie jak system ATR, są stosowane do efektywnej energetycznie produkcji proszków GCC w zakresie od d97 = 2,5 µm do 10 µm ze średnim poziomem wydajności. Wyższe stopnie rozdrobnienia do d97 = 1,6µm, szczególnie również przy dużych wydajnościach, są najbardziej efektywnie uzyskiwane za pomocą pionowych młynów do mielenia na mokro, takich jak ANR-CL, i albo wykorzystywane bezpośrednio jako zawiesina w przemyśle farbiarskim lub papierniczym, albo suszone w jednym etapie procesu za pomocą młyna Atritor Cell Mill, opcjonalnie powlekane i ostro ograniczane w nadziarnie za pomocą zintegrowanego klasyfikatora powietrznego. Produkowane na sucho proszki GCC dla przemysłu tworzyw sztucznych osiągają najwyższą dostępną na rynku jakość z kilkoma ppm pozostałości na mokrym sicie 20 µm dzięki powlekaniu w całkowicie zoptymalizowanym systemie młynów trzpieniowych Contraplex ze spalaniem GCC i ograniczeniem nadziarna za pomocą klasyfikatora MS.

BF-GCC jako wypełniacz w foliach oddychających

Folia o wysokiej oddychalności wymaga BF-GCC o bardzo stromej krzywej uziarnienia, z bardzo niską zawartością cząstek < 1 µm. Nadziarno > 20 µm musi być ograniczone do kilku ppm.

Wymagania i punkty kluczowe w dzisiejszej branży węglanu wapnia:

  • Produkcja i dostawa GCC w niezmiennie wysokiej jakości
  • Stała gotowość do dostarczania wszystkich rodzajów GCC
  • Przesunięcie portfolio produktów wyraźnie w kierunku zyskownego zakresu < d97 = 10 µm
  • Zapewnienie stale niezmiennego rozkładu ziarna
  • Doskonałe ograniczenie nadziarna powlekanego i niepowlekanego GCC
  • Wytwarzanie najwyższej możliwej jakości GCC poddanego obróbce powierzchniowej
  • Przewaga nad konkurencją pod względem dokładności i jakości
  • Procesy technologiczne o niskim jednostkowym zużyciu energii
  • Zastosowanie najnowocześniejszej diagnostyki maszyn – Konserwacja predykcyjna

Stopnie rozdrobnienia produktu i zużycie energii

Porównanie różnych systemów mielenia kamienia wapiennego
D97 µm SO + TTD
(kw/t)
AWM-F
(kw/t)
ATR + ATP
(kw/t)
ANR-CL + Cell MILL
(kw/t)
2,2 ×× 720 630
2,5 ×× 615 530
3,7 950 × 550 460
4 750 × 425 350
5 385 × 260 240
8 192 120 187 ×
10 147 105 155 ×
20 97 60 120 ×

Przedstawienie procesu klasyfikatora powietrznego TDD w połączeniu z młynem kulowym Super Orion S.O.

Broszura GCC

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.