Tablety

Granulki do produkcji tabletek

Wysoki stopień rozdrobnienia, dokładna dawka

Produkcja tabletek jest złożonym procesem. Ponieważ mieszaniny proszkowe są często trudne do przetworzenia, tylko bardzo niewiele składników aktywnych może być bezpośrednio wprowadzanych do obrotu. Dlatego większość proszków musi być granulowana zanim zostanie sprasowana w tabletki.

Wysokie wymagania w stosunku do procesów granulacji

Przemysł farmaceutyczny stawia bardzo wysokie wymagania tym procesom granulacji, aby móc przetwarzać szczególnie drobne i skomplikowane proszki. Wyzwaniem jest granulacja składnika czynnego lub mieszaniny w celu poprawy gęstości, biodostępności i sypkości. Dotyczy to w szczególności nowych rozwiązań, których właściwości użytkowe nie są jeszcze dokładnie znane. Tabletki musujące stawiają również bardzo szczególne wymagania w zakresie produkcji tabletek: są one ograniczone do określonych substancji czynnych i pomocniczych oraz wymagają bardzo suchego środowiska pracy. Ponadto proces ten powinien być jak najbardziej efektywny, a tym samym opłacalny.

Jest jeszcze jeden czynnik, który odgrywa rolę w granulacji na skalę laboratoryjną w sektorze badań i rozwoju: ze względu na często wysokie koszty materiałów ważne jest tutaj, aby używać ich jak najmniej. Ponadto musi istnieć możliwość skalowania parametrów uzyskanych w trakcie prac rozwojowych do maszyny produkcyjnej.

Czyste przetwarzanie silnie działających, drogich proszków

Granulacja na sucho za pomocą pras walcowych oferuje rozwiązanie tych problemów. Technologia ta charakteryzuje się wydajną i energooszczędną pracą. Jest to związane z tym, że granulacja na sucho umożliwia rezygnację z substancji pomocniczych do produktu już na etapie jego opracowywania. Dzięki temu możliwa jest produkcja w sposób szczególnie oszczędny pod względem zużycia zasobów, przy jednoczesnym uzyskaniu produktu o wysokiej czystości. Kolejny plus: możliwe są również powtarzalne wyniki w skali laboratoryjnej przy jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniu na materiały. 

 • Regulowany rozkład cząstek
 • Duża gęstość
 • Skalowalność wyniku
 • Wysoka czystość produktu końcowego
 • Dobra sypkość
 • Zmniejszona segregacja

Innowacyjna technologia zagęszczania do produkcji tabletek: Pharmapaktor APC C

W celu przetwarzania mieszanin substancji aktywnych w granulki Hosokawa Alpine opracowała Pharmapaktor APC C specjalnie dla przemysłu farmaceutycznego.
Dzięki tej zagęszczarce proces produkcji tabletek odbywa się w dwóch etapach: najpierw proszek jest zagęszczany przez wałki i prasowany w płatki. Następnie granulki są rozdrabniane w jednym lub dwóch etapach za pomocą zintegrowanego młyna sitowego. Dzięki wymiennym sitom można uzyskać różne rozkłady wielkości cząstek, w zależności od produktu. Specjalnie opracowany tryb rozruchu umożliwia uruchomienie maszyny w najkrótszym możliwym czasie, dzięki czemu ilość niezagęszczonego materiału jest ograniczona do minimum. W połączeniu z regulowaną elektromechanicznie szczeliną walca gwarantuje to optymalny uzysk produktu.
Pharmapaktor APC C jest dostępny w różnych rozmiarach i może pokryć odpowiednio szeroki zakres zastosowań – od bardzo małych ilości w skali laboratoryjnej (partie 50 g) po wydajność produkcyjną do 400 kg/h.

 

Dane techniczne

 • Zintegrowane młyny sitowe
 • System ślimakowy do automatycznego dopasowania produktu
 • Elektromechaniczna i przez to wymagająca szczególnie niewielkiej konserwacji regulacja szczeliny
 • Automatyczna regulacja siły nacisku
 • Nadaje się do przetwarzania bardzo małych ilości w skali laboratoryjnej (partie 50 g) aż po wydajność produkcyjną do 400 kg/h
 • Łatwe czyszczenie, WIP

 

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.