Młyny kulowe oraz kulowe z mieszadłem

Mielenie na mokro i na sucho

Proszki o bardzo dużym rozdrobnieniu można wytwarzać za pomocą młynów kulowych i młynów agitacyjnych (młynów z mieszadłem). W przypadku stosowania młynów Hosokawa Alpine można uzyskać wartości rozdrobnienia w zakresie d97 poniżej 1 μm.

Różnorodne konstrukcje młynów umożliwiają mielenie na sucho lub na mokro. W procesie mielenia na mokro proszek jest uprzednio mieszany w cieczy, a następnie podawany do młyna w postaci zawiesiny lub szlamu.

Młyny kulowe i młyny z mieszadłem w skrócie

  • Klasyczny młyn kulowy Super Orion S.O. jest przeznaczony do mielenia na sucho twardych materiałów do wielkości cząstek poniżej 10 µm.
  • Ultradrobne mielenie na sucho: Energooszczędny młyn Pulvis łączy w sobie pionowy młyn kulowy z mieszadłem z wysokowydajnym klasyfikatorem i można go stosować również do mielenia twardych materiałów. Rozdrabnia materiały do wielkości cząstek d97 = 1 μm. Młyn ATR charakteryzuje się kompaktową budową i wysoką wydajnością. Potrafi wytwarzać produkty składające się w ok. 80 % z cząstek o wielkości < 2 µm.
  • Mielenie na mokro: Wytrzymały młyn ANR jest przeznaczony do bardzo drobnego mielenia węglanu wapnia i innych zawiesin mineralnych.

Zastosowania młynów kulowych i młynów z mieszadłem

Młyny kulowe od wielu lat są wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości proszków mineralnych. Nadają się do mielenia materiałów średnio twardych do ekstremalnie twardych, kruchych i włóknistych. Zastosowania specjalne obejmują minerały przemysłowe, tlenki metali, szkło, grafit, wapień, kwarc, piasek cyrkonowy, talk, farby ceramiczne, pigmenty nieorganiczne, dwutlenek tytanu, itp.

Zasada działania młynów kulowych i młynów z mieszadłem

Zasada działania młynów kulowych i młynów z mieszadłem jest prosta. W bębnie pionowym lub poziomym znajdują się kule, które poruszają się swobodnie i pełnią funkcję mielników. Napęd wprawia w ruch bęben i znajdujące się w nim kule. Kule kruszą i mielą obrabiany materiał pod wpływem uderzeń i sił ścinających. Stopień rozdrobnienia mielonego materiału zależy również od wielkości kul: im mniejsza średnica kul, tym większe rozdrobnienie.

Młyn kulowy z mieszadłem to specjalny rodzaj młyna kulowego. Kule wprawia w ruch mieszadło z elementami mieszającymi lub korpus mieszający. Hosokawa Alpine oferuje różne młyny kulowe z mieszadłem do mielenia na mokro lub na sucho.

Młyny kulowe: tak to działa!

Ważnym parametrem roboczym młynów kulowych jest prędkość. Młyn nie może pracować zbyt wolno, w przeciwnym razie kulki będą tylko się toczyć, a produkt nie zostanie zmielony. Zbyt duża prędkość również nie przyniesie pożądanego efektu: siła odśrodkowa przesuwa i przytrzymuje kule na ścianie bębna, a proces mielenia nie zachodzi.

Ważne jest zatem, aby określić odpowiedni zakres prędkości i zmielić produkt do wymaganego stopnia rozdrobnienia. Nasi eksperci służą pomocą.

Młyny kulowe dostosowane do indywidualnych wymagań

W naszym Centrum Testowym można przeprowadzić specjalne testy z użyciem materiałów testowych. Podczas testów można określić odpowiedni zakres prędkości i znaleźć optymalne rozwiązanie dostosowane do konkretnych wymagań. Można też ustalić docelową wartość rozdrobnienia. Sprawdź, które z naszych młynów kulowych i młynów z mieszadłem najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Wynajem lub kupno używanych młynów kulowych i młynów z mieszadłem

Chcesz wyeliminować wąskie gardła w produkcji? Potrzebujesz dodatkowych młynów, ale tylko przez krótki okres? A może nie dysponujesz środkami na zakup nowego młyna kulowego? Mamy dla Ciebie dwa rozwiązania: Możesz skorzystać z praktycznej opcji wynajmu maszyn. Oferujemy też szereg maszyn używanych dostępnych w ramach specjalnego programu. Maszyny używane są serwisowane przy użyciu oryginalnych części i można je dostosować do indywidualnych wymagań. Skontaktuj się z nami!

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.