Trwałe opakowania z tworzyw sztucznych dzięki technologii MDO

Folie maskujące i folie do laminowania z barierą tlenową w wersji Full-PE

Włoski producent opakowań - firma ManuliTech - zainwestowała w nowoczesną 7-poziomową instalację z inline MDO firmy Hosokawa Alpine, aby produkować folie maskujące i folie do laminowania z barierą tlenową w wersji Full-PE. W ten sposób firma ManuliTech chce zyskać pozycję producenta opakowań z tworzyw sztucznego z wysokim współczynnikiem recyklingu materiałów i wkroczyć na ważny, przyszłościowy rynek.

"Firma Alpine jest nie tylko pionierem technologii MDO, lecz również jej wiodącym dystrybutorem na rynku. Cieszymy się, że we współpracy z tak kompetentnym partnerem możemy dodać nowy, przyszłościowy produkt do naszej oferty usług."

Alessandro Manuli , dyrektor zarządzający w ManuliTech

 

 

Firma ManuliTech z siedzibą w Cambiago niedaleko Mediolanu produkuje wielowarstwowe folie rozdmuchiwane, głównie dla klientów z branży spożywczej i farmaceutycznej Szybki sukces młodego przedsiębiorstwa potwierdza dobre wyczucie aktualnych i przyszłych potrzeb rynku: Już w 2018 roku zdolność produkcyjna firmy wynosiła około 12 000 ton. W 2019 roku zwiększyła się do 15 000 ton. „Firma ManuliTech w krótkim czasie osiągnęła bardzo wysoki poziom jakości“ - wyjaśnia Nicola Pirani, przedstawicielka Alpine we Włoszech. Pierwsza instalacja Alpine została zainstalowana w 2020 roku w zakładzie zlokalizowanym na północy Włoch. Wysoka jakość produkowanej folii znacząco przyczyniła się do szybkiego sukcesu firmy ManuliTech.

Firma ManuliTech konsekwentnie kontynuuje strategię utrzymania wysokiej jakości. W zeszłym roku nastąpiła rozbudowa i konfiguracja nowej, elastycznej, 7-poziomowej, wysoce wydajnej instalacji z Inline MDO (Machine Direction Orientation), aby móc sprostać popytowi na folie Full-PE we Włoszech. „Rynek folii barierowych Fulll-PE we Włoszech cały czas się rozwija, jednak klient końcowy nadal ma trudności z dostępem do odpowiedniej ilości folii o niezmiennie wysokiej jakości“ - wyjaśnia Pirani. Teraz firma ManuliTech chce wypełnić tę lukę.

Zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym

Aby osiągnąć pożądane właściwości produktu, kompozyty muszą być produkowane z różnych materiałów, których nie można w całości poddać recyklingowi. Bardziej ekologiczną koncepcją są opakowania Full-PE z folii wyprodukowanych z samych kompozytów polietylenowych. Po ich użyciu można je w całości poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać bez straty materiałów dla produktów końcowych zgodnie z zasadą gospodarki o obiegu zamkniętym. Łączy to zrównoważony rozwój i oszczędność zasobów. „Wspieramy gospodarkę o obiegu zamkniętym i oferujemy naszym klientom najlepsze ku temu rozwiązania“ - wyjaśnia Alessandro Manuli, dyrektor zarządzający w firmie ManuliTech. Technologia MDO pomaga sprostać zapotrzebowaniu na opakowania mono z recyklingu. „Dla zrównoważonego rozwoju jest to długo oczekiwany kierunek, a dla nas obiecujący rynek wzrostowy.“

„Na całym świecie stosowanych jest ponad 100 naszych MDO“ - w ten sposób Stefan Sager, Operations Director w dziale folii rozdmuchiwanych w firmie Hosokawa Alpine, opisuje sukces, jaki firma odniosła w ciągu ostatnich 25 lat od wprowadzenia tej technologii. Wspólnie z naszymi klientami firma Hosokawa Alpine zaprojektowała indywidualną instalację do produkcji folii rozdmuchiwanych MDO, która została dokładnie dopasowana do konkretnej produkcji i potrzeb klienta. „To pierwsza tajemnica naszego sukcesu, drugą jest jakość folii MDO“ - dodaje Sager. Wyróżnia je doskonała podatność na obróbkę, idealnie płaska powierzchnia i brak wystających krawędzi. Dlatego MDO firmy Alpine oferują trzy wyjątkowe cechy: Technologia TRIO (Trim Reduction for Inline Orientation) dla uzyskania idealnie płaskiej powierzchni i cylindryczności rolek, elastyczne ustawianie szczelin rozciągających w celu zredukowania obkurczania oraz niepowtarzalna technologia próżniowa w celu zapewnienia idealnie płaskiej powierzchni i doskonałej stabilności procesów.

Technologia MDO firmy Hosokawa Alpine bazuje na monoosiowym rozciąganiu folii rozdmuchowych. Folia jest przeciągana przez dwa walce, które obracają się z różnymi prędkościami. W zależności od zastosowania folia przesuwa się przez 8 do 12 walców, w tym dwa walce rozciągające. Po jej rozgrzaniu do optymalnej temperatury w fazie rozciągania folia jest kształtowana w pożądanym stosunku. Po zakończeniu procesu rozciągania grubość folii zostaje zmniejszona, podczas gdy optyczne i mechaniczne właściwości zostają udoskonalone.  Należą do tego np. właściwości bariery, przezroczystość lub zdolność do obróbki. „Dzięki tej technologii można zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce i zwiększyć efektywność“ - wyjaśnia Sager. Naprężenia powstałe podczas rozciągania są następnie redukowane w fazie hartowania.  Potem folia jest schładzana i obkurcza się pod wpływem temperatury.

TRIO zwiększa jakość przetwarzania

Zintegrowany w instalacji system TRIO ogranicza Neck-in nawet o 50 procent. Jednocześnie zapewnia optymalnie płaską powierzchnię i jednolity profil grubości. „TRIO 2.0“ jest udoskonaloną wersją systemu, która jest już obecnie dostępna na rynku. Oferuje ona pomiar pojedynczych warstw rozciąganej folii po ich rozdzieleniu i przed stacjami nawijania. „Dokładny pomiar warstw folii umożliwia jeszcze lepsze pozycjonowanie cieńszych miejsc dla procesu rozciągania“ - podkreśla Sager. Inteligentny algorytm regulacji na podstawie uzyskanych wartości pomiarowych oblicza lepszy schemat wpływów z MDO na cały obwód regulacji. Optymalne rejestrowanie i obliczanie wartości wymaganych dla cieńszych miejsc zapewnia precyzyjną regulację w procesie Inline MDO i zwiększa jakość przetwarzania.

Przyszłościowa technologia do produkcji folii mono

Firma ManuliTech dzięki nowej instalacji może produkować folie mono z polietylenu. Jeśli potrzebna jest bariera tlenowa, jako warstwę barierową stosuje się tworzywa z alkoholem etylo-winylowym (EVOH). Jeśli zawartość EVOH w folii wynosi mniej niż 5 procent, nie ma to wpływu na możliwość recyklingu w strumieniu odpadów PE. „Firma Alpine jest nie tylko pionierem technologii MDO, lecz również jej wiodącym dystrybutorem na rynku. Cieszymy się, że we współpracy z tak kompetentnym partnerem możemy dodać nowy, przyszłościowy produkt do naszej oferty usług“ - mówi dyrektor zarządzający Manuli. Na wszystkie pytania dotyczące produkcji folii rozdmuchiwanych chętnie odpowie nasz dział wsparcia technicznego Alpine. Dzięki temu firma ManuliTech może zaoferować klientom wysokiej jakości rozwiązania do produkcji opakowań z tworzywa sztucznego w ramach zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym i stale optymalizować tę technologię.

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.