Borowiki mielą zioła i rośliny lecznicze

Gdzie zioła idą pod nóż

Firma Hosokawa Alpine posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i produkcji wysokowydajnych systemów cięcia dla różnych materiałów i gałęzi przemysłu. Granulator Rotoplex jest uniwersalnym urządzeniem, które jest stale rozwijane i innowacyjnie ulepszane. Na przykład może być stosowany w przemyśle spożywczym do wstępnego rozdrabniania przypraw przed mieleniem, ale także do przerabiania produktów przekąskowych lub do rozdrabniania żelatyny. Do tej technologii udało się przekonać firmę Boletus.

Wcześniej dostarczaliśmy nasze zioła w całości. Dzięki Rotoplexowi możemy teraz zaspokoić zapotrzebowanie naszych klientów na półprodukty, tj. cięte zioła i rośliny, oraz wspierać ich w przetwarzaniu ich na wysokiej jakości gotowe produkty roślinne.

Salko Pašić, dyrektor zarządzający Boletus

„Boletus” to nie tylko łacińska nazwa borowika, lecz także nazwa  założonej w 2000 roku firmy z Bośni i Hercegowiny. Asortyment firmy to ponad 100 różnych dziko rosnących roślin i ziół, które są podstawą do produkcji leków ziołowych, żywności i herbat oraz kosmetyków naturalnych. Aby móc zaoferować swoim partnerom i odbiorcom z całej Europy jeszcze wyższą jakość produktów, w 2019 roku firma Boletus poszukiwała rozwiązania maszynowego dla towarów ciętych i znalazła to, czego szukała podczas wizyty w firmie Hosokawa Alpine w Augsburgu.

Indywidualny projekt z myślą o najwyższej jakości

Firma Boletus zdecydowała się na granulator Rotoplex Ro 28/40 z podłączonym przesiewaczem. Granulator to połączenie kompaktowej i modułowej konstrukcji z wydajnymi podzespołami. Warianty wirników, napęd i sposób podawania materiału zostały indywidualnie dobrane i wykonane pod kątem potrzeb klienta. Prosta wymiana wkładanych sit z różnymi rozmiarami otworów i o różnej konstrukcji umożliwia szybkie i elastyczne reagowanie na różne materiały wsadowe. Na podstawie szkicu budowlanego zespół Hosokawa Alpine był w stanie precyzyjnie dostosować instalację do lokalnych warunków przestrzennych, jak również do różnych ziół i włóknistych materiałów naturalnych, które miały być przetwarzane. Wirnik granulatora i obudowa serii Rotoplex wykonane są z litego żeliwa sferoidalnego, co zapewnia dodatkową stabilność. Aby zagwarantować czystość produkowanej żywności, specjalne łożysko wału zapobiega również przedostawaniu się produktu do łożyska i odwrotnie – przedostawaniu się nadmiaru smaru do komory mielenia. Pocięty produkt jest oddzielany za pomocą cyklonu, po czym za pomocą przesiewacza uzyskuje się pożądaną frakcję. Aby wyczyścić maszynę lub dokonać wymiany noży, wystarczy po prostu złożyć kosz sitowy w dół.

Granulator wyróżnia się cięciem krzyżowo-nożycowym, które uzyskuje się dzięki trzem rzędom noży wirnika i dwóm rzędom noży statora. W ten sposób powstaje bardzo mało frakcji drobnej, co jest ważne dla klienta, gdyż produkuje on między innymi herbaty ziołowe. Drobny pył zatykałby pory torebki z herbatą, dlatego nasz granulator jest niezawodnym rozwiązaniem szczególnie dla tych wymagań.

Nicole Dünzer, menedżer sprzedaży w Hosokawa Alpine

Wyznaczanie nowych standardów dla klientów

Rotoplex Ro 28/40 osiąga przepustowość do 200 kg na godzinę dzięki napędowi o mocy do 15 kW. Po dokonaniu obróbki dziko rosnące zioła i rośliny lecznicze są częściowo suszone, głęboko mrożone lub marynowane w solance, zanim zostaną wysłane do odbiorców w całej Europie. Od maja 2019 roku system działa bezawaryjnie u klienta w Hađžići, który jest bardzo zadowolony z nowej procedury: „Możemy zaoferować naszym dotychczasowym klientom nasze zioła i rośliny w postaci wysokiej jakości krajanki i w ten sposób umożliwić im rezygnację z jednego etapu produkcyjnego. Jednocześnie dzięki temu staliśmy się atrakcyjni dla zupełnie nowej grupy klientów, którzy kupują tylko towary cięte i mogą je teraz nabyć za naszym pośrednictwem” – mówi Salko Pašić. Nicole Dünzer cieszy się, że opinie klientów i popyt są na tyle dobre, by myśleć już o zwiększeniu mocy produkcyjnych: „Zawsze wspaniale jest przekonać się, że dzięki naszym rozwiązaniom możemy wspierać klientów. Współpraca z zespołem firmy Boletus była od początku bardzo udana i cieszymy się, że dzięki naszemu Rotoplexowi udało im się spenetrować nowe segmenty rynku”.

Równie interesujące