Recykling materiałów z ekstruzji

Recykling materiałów z ekstruzji

Recykling arkuszy, profili i rur - ręczny załadunek jest już przeszłością.

Podczas wytłaczania produktów z tworzyw sztucznych powstają odpady produkcyjne o bardzo zróżnicowanych właściwościach materiałowych i kształtach (np. półprodukty z tworzyw sztucznych, profile, rury, płyty, odłamki, a także drobne ścinki). Ilość, kształt i właściwości produktów przeznaczonych do rozdrabniania decydują o konfiguracji najbardziej odpowiedniego procesu podawania i rozdrabniania.

W zależności od pożądanego zastosowania końcowego różna jest wielkość przemiału, jaka ma zostać uzyskana. Do wielu zastosowań wystarcza 4 – 8 mm (najlepiej w stanie bezpyłowym), ale może być również wymagany stopień rozdrobnienia aż do postaci proszku. Dla systemu jako takiego ważna jest możliwość szybkiego i łatwego czyszczenia, szczególnie przy zmianie produktów wsadowych.

Zwykle wymagany jest ciągły nadzór nad podawaniem materiału, ponieważ niekontrolowane podawanie materiału jest częstym źródłem zakłóceń w procesie produkcyjnym. W najgorszym przypadku nadmierne podawanie materiału może spowodować „utknięcie” systemu, a jeśli podawanie materiału jest niewystarczające, odbędzie się to kosztem wydajności.

Granulacja, odpylanie i drobne mielenie

elementów wytłaczanych z tworzyw sztucznych

Systemy Hosokawa Alpine są zaprojektowane tak, aby niezawodnie wykonywać swoją pracę i przekonywać inteligentnymi rozwiązaniami również ekonomicznie. Klasycznym rozwiązaniem jest połączenie młyna tnącego typu Rotoplex lub Compact-Line z kolejnym etapem odpylania.

Innowacyjną nowością jest rozwiązanie do rozdrabniania korpusów wytłaczanych, które wyznacza nowe standardy w zakresie łatwości czyszczenia, niewielkiego zapotrzebowania na miejsce i nieskomplikowanego podawania materiału. Jest to zupełnie nowy typ młyna tnąco-rozdrabniającego, który łączy w sobie właściwości samodozujące rozdrabniacza ze stopniami rozdrobnienia produktu w młynie tnącym.

Bez problemu można przetwarzać materiały wsadowe o długości do 6 m lub bryły o masie do ponad 100 kg. Koncepcja maszyny umożliwia łatwy dostęp do komory mielenia, co pozwala na szybkie i przede wszystkim bardzo dokładne czyszczenie.

Dowiedz się więcej: Studium przypadku dotyczące pierwszego użycia urządzenia Polyplex w MG Plast.

Zalety kombinacji młyn tnący – rozdrabniacz:

  • Proste podawanie materiału wsadowego w wiązkach, dozowanie odbywa się samoczynnie
  • Drzwi z zawiasami gwarantują dobry dostęp do komory mielenia w celu konserwacji i czyszczenia
  • Zminimalizowane zapotrzebowanie na miejsce
  • Zmniejszone zapotrzebowanie na moc
  • Niższe koszty inwestycyjne
  • W pełni zautomatyzowane sterowanie procesem
  • Koncepcja ochrony przeciwwybuchowej filtrów i agregatów

Następujące informacje dotyczą wszystkich systemów Alpine:

Dla uzyskania stopni końcowego rozdrobnienia poniżej 5 mm wszystkie koncepcje systemowe mogą być łączone z młynem drobno tnącym. Dzięki frakcjonowaniu sitowemu oraz opcjonalnemu chłodzeniu wodą osiąga się niezawodnie stopień rozdrobnienia 99,5% < 500 µm – również w przypadku produktów wrażliwych na temperaturę.

Możliwe są istniejące koncepcje ochrony przeciwwybuchowej filtrów i agregatów.

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.