Folie rozdmuchiwane z materiałów pochodzących z recykling

dla skutecznej gospodarki o obiegu zamkniętym

Wytłaczarki i głowice rozdmuchowe firmy Hosokawa Alpine są idealne do przetwarzania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Słoweński klient Plasta polega na systemach z Augsburga w procesie przetwarzania materiałów opakowaniowych – i przyczynia się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki wysokiej jakości foliom pochodzącym z recyklingu. 

„Plasta aktywnie zajmuje się kwestią gospodarki o obiegu zamkniętym i pokazuje, jak może wyglądać przyszłość w tej dziedzinie. Cieszymy się, że nasze systemy mogą wnieść w to cenny wkład.”

Konstantin Klein, kierownik sprzedaży w Hosokawa Alpine

 

 

Utrzymanie naszej planety w zdrowiu i dobrym stanie jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Wykorzystanie zasobów i zrównoważony rozwój są również przedmiotem intensywnych dyskusji w przemyśle tworzyw sztucznych. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest obiecującą opcją na drodze do bardziej zrównoważonego rozwoju, ponieważ jej celem jest wykorzystanie opakowań i surowców w sposób, który jest technicznie możliwy od dawna. W praktyce oznacza to unikanie odpadów poprzez ponowne wykorzystywanie istniejących produktów. Jeśli nie jest to możliwe, są one rozkładane na podstawowe elementy, a następnie poddawane recyklingowi.

Firma Plasta z siedzibą w Sentrupert jest jednym z czołowych producentów folii rozdmuchiwanych i opakowań z polietylenu pochodzącego z recyklingu w Europie Południowej. W jej parku maszynowym znajduje się również pięć linii firmy Hosokawa Alpine. „Plasta aktywnie zajmuje się kwestią gospodarki o obiegu zamkniętym i pokazuje, jak może wyglądać przyszłość w tej dziedzinie. Cieszymy się, że nasze systemy mogą wnieść w to cenny wkład” – mówi Konstantin Klein, kierownik sprzedaży w Hosokawa Alpine.

Drugie życie materiałów pokonsumenckich

Aby realizować lokalnie cykl produkcyjny i minimalizować wpływ na środowisko, Plasta posiada własny dział logistyki i handlu, który koordynuje łańcuchy dostaw. Podstawą surowcową produkcji są odpady folii polietylenowej. Plasta przetwarza ponad 6,5 tys. ton rocznie: każdego dnia do firmy trafia około 65 ton tzw. odpadów pokonsumenckich z obszaru o promieniu 1500 kilometrów. Należą do nich odpady z gospodarstw domowych, opakowania przemysłowe lub butelki po napojach.

Odpady z tworzyw sztucznych, choć zanieczyszczone i nieposortowane, nie są śmieciami, lecz cennym surowcem dla firmy Plasta: „Technologia oddzielania różnych rodzajów tworzyw sztucznych jest coraz bardziej zaawansowana, co oznacza, że coraz większa ich część może zostać poddana recyklingowi. U nas pierwszym krokiem jest czyszczenie. Czyste odpady są następnie rozdrabniane i przetwarzane na granulat plastikowy, który stanowi punkt wyjścia do dalszej produkcji” – wyjaśnia Stane Gorenc, dyrektor zarządzający firmy Plasta.

Optymalnie dobrane komponenty

W kolejnym etapie recyklat polietylenu jest przetwarzany na liniach wytłaczania na folie do różnych zastosowań końcowych w różnych formatach. Od 2017 roku Plasta używa do tego między innymi pięciu maszyn firmy Hosokawa Alpine: gotowe są trzy linie 3-warstwowe, jedna 5-warstwowa i jedna 1-warstwowa o szerokości w pozycji leżącej od 1800 do 2300 mm; zamówiono już kolejną linię 1-warstwową. „Dzięki naszym wielowarstwowym liniom z wysokowydajnymi wytłaczarkami klienci mogą korzystać z bardzo elastycznych opcji produkcyjnych dla szerokiego zakresu kombinacji materiałów. Optymalne chłodzenie pęcherzyków folii i dostarczanie zimnego topnika do linii zapewniają wydajny i stabilny proces produkcyjny. W przypadku nawijarki do folii Plasta zdecydowała się w każdym przypadku na nawijarkę dwustanowiskową” – wyjaśnia Konstantin Klein.

Elastyczność w przypadku niejednorodnego materiału

Wspólny wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym (od lewej do prawej): Samo Šketa (agencja dystrybucyjna Isi), Konstantin Klein (kierownik ds. sprzedaży regionalnej w Hosokawa Alpine) i Stane Gorenc (dyrektor zarządzający firmy Plasta)

Wyzwaniem w przetwarzaniu materiału PCR jest jego niejednorodny charakter: „Nigdy nie wiadomo z góry, co dokładnie jest zawarte. Jakość i skład materiału są bardzo zróżnicowane. Dlatego musimy być w stanie elastycznie reagować na warunki – linie do produkcji folii rozdmuchiwanej Alpine bardzo dobrze radzą sobie z naszym granulatem” – mówi Stane Gorenc. Ponadto linie muszą być niezawodne i zapewniać stabilny proces produkcyjny, aby można było produkować w sposób ekonomiczny i konkurencyjny.

Również w tym przypadku klient jest zadowolony: „Rozwiązania firmy Hosokawa Alpine działają niezawodnie od momentu instalacji i pomagają nam przyczynić się do rozwoju zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Kompaktowe wytłaczarki pozwalają nam również utrzymać niskie zużycie energii” – cieszy się Stane Gorenc. Na życzenie klientów folie uzyskane w tym procesie można zindywidualizować za pomocą druku fleksograficznego. W ten sposób Plasta przetwarza zregenerowany PE na wysokiej jakości opakowania, worki na odpady komunalne i przemysłowe oraz folie dla rolnictwa – wykorzystując optymalnie zasoby z korzyścią dla naszej planety.

Twój kontakt

Podaj nam swoją branżę i skąd pochodzisz.